Zamena neispravnog seta kvačila omogućava nesmetano funkcionisanje prenosa snage u automobilu.
Zašto je potrebna zamena seta kvačila ?
- Proklizavanje kvačila
- Lepljenje kvačila
- Krčanje menjača
- Trzanje prilikom kretanja
- Curenje
Koliko često menjati set kvačila ?
Period zamene kvačila savremenih automobila obično je oko 100-150.000 kilometara ali može trajati i znatno kraće što najviše zavisi od od navika u vožnji. Ako veoma polako ili previše naglo otpuštate kvačilo, držite kvačilo na semaforu, na uzbrdici, potpisujete kada krećete, skraćujete životni vek lamele.
Na dugotrajnost kvačila najviše utiče:
- Način vožnje
- Preopterećenje vozila
- Ispravnost ostalih delova prenosa snage (druk lager, korpa, sajla kvačila, plivajući zamajac).
Preporuka je da se pri zameni nekog dela kvačila obavezno zameni ceo set jer je verovatno da su ostali delovi seta na kraju svog radnog veka, i da ćete uskoro posetiti servis i ponovo plaćati ne tako jeftinu operaciju skidanja menjača.
ZAMENA PLIVAJUĆEG ZAMAJCA
Zamena plivajućeg zamajca u predviđenom intervalu održava sistem prenosa snage u optimalnom stanju.
Savremeni dizel motori veoma naglo razvijaju veliki obrtni moment pri malom broju obrtaja i time opterećuju sve komponente u sistemu prenosa snage motora na točkove. Da bi se ublažio taj udar i da bi se zaštitio pre svega menjač, razvijen je uređaj za ublažavanje vibracija i trzanja pri oštrom ubrzavanju odnosno plivajući zamajac.
Plivajući zamajac imaju i novija vozila sa benzinskim motorom i turbo punjačem ali problemi vezani za zamajac nisu toliko izraženi kao kod dizelaša.
Zašto je potrebna zamena plivajućeg zamajca ?
- Trzanje i lupanje pri naglom dodavanju gasa
- Vibracije i zveckanje u praznom hodu
- Vibracije i udari pri startovanju i gašenju motora
Koliko često se menja plivajući zamajac ?
- Način vožnje (naglo kretanje, brzo otpuštanje kvačila, oštra vožnja)
- Ispravnost komponenti prenosa snage
Da li je blokiranje ili ugradnja fiksnog zamajca pametna odluka?
Zamena plivajućeg zamajca nije jeftina intervencija i kreće se od nekoliko stotina do preko hiljadu evra, u zavisnosti od modela vozila. Pri ovom saznanju pojedini vozači u pokušaju da smanje troškove, pribegavaju jeftinim rešenjima kao što su blokiranje plivajućeg zamajca ili ugradnjom fiksnog zamajca. Takvo rešenje nije u skladu sa predviđenom konstrukcijom motora jer plivajući zamajac tu postavljen da štiti delove motora i prenosa snage. Potencijalna ušteda dovodi do preteranog naprezanja radilice i menjača što obično rezultira mnogo skupljim kvarovima.